Dawno nic tu nie pisałem, a to ze względu na intensywne wakacje i kilka zmian w moim życiu. Ale wracam z kolejnym szybkim wpisem.
Szyfr Cezariański jest jednym z najprostszych szyfrów podstawieniowy. Nazwa pochodzi od Juliusza Cezara który używał go do ponieważ nie chciał by nieproszone osoby czytały jego korespondencję z przyjaciółmi. (Cezar używał przesunięcia 3, dlatego czasem termin "szyfr cezariański" jest używany do tego konkretnie przypadku, a cały sposób jest nazywany szyfrem z przesunięciem)
Szyfr polega na zastąpieniu każdej litery alfabetu w wiadomości na inną która jest oddalona od niej o określoną liczbę miejsc. W powyższym przykładzie literę B zastępujemy literą E.
I tak:
SZTUKA DEDUKCJI
zamienia się w:
UŚYZMC FGFZMEEŁL
(Przy założeniu ze korzystamy z polskiego alfabetu)
Zaletami tego szyfru jest prostota i szybkość Szyfrowania
Wadą tego rozwiązania jet to że jest to chyba najprostszy szyfr z jakim się zetknąłem (Ale przy szyfrowaniu bądź odszyfrowywaniu wiadomości poczujemy jak się czuli kryptolodzy rozszyfrowując trudniejsze szyfry)
Kolejny, bardzo pożyteczny wpis.
OdpowiedzUsuńChociaż szczerze, nie za bardzo interesuję się kodami, bo wystarczy mi to, co nauczyłam się na harcerstwie - moja ulubiona czekoladka, gaderypoluki czy koniec matury - ale ten prosty, i z boku wyglądający na dość skomplikowany może mi się przydać.
No i dobrze, że wreszcie kolejna notka! Tyle na nią czekałam. Liczę, że będzie coś więcej w wyglądzie, grafologii, zawodach czy socjologii. No i oczywiście ciekawostek nigdy za wiele... ogólnie, czekam na więcej równie przydatnych notek c:
Miło widzieć, że nie pisze tego tylko dla siebie :)
OdpowiedzUsuńSwoją drogą przypomniałaś mi że warto było by napisać kiedyś o szyfrach harcerskich.
Dopiero znalazłam ten blog i proszę o więcej! Naprawdę bardzo ciekawe, ale widzę że dawno nie było żadnych wpisów :(
OdpowiedzUsuń