Kłamstwo - twierdzenie niezgodne z rzeczywistością, mające wprowadzić kogoś w błąd
Kłamstwo towarzyszy nam od dawien dawna i jest naturalną częscią komunikacji międzyludzkiej. Pomaga odpowiednio się prezentować poprzez minimalizację wad i wyolbrzymianiu zalet. Uczymy się jak osiągać zysk z kłamstwa już od dzieciństwa gdy to, oszukując, że byliśmy grzeczni zostajemy nagradzani cukierkiem. Kłamstwo służy też naszemu bezpieczeństwu, bo przecież nie powiemy osobie, która może nas ukarać najgoszej prawdy. Prawda boli i często nie należy do najprzyjemniejszych. A niektórzy po prostu lubią tajemnice. Znacznie utrudnia nam dojście do prawdy na której przecież nam zależy. Dlatego nauczmy się skutecznie rozpoznawać kiedy ludzie kłamią, a dzięki temu nauczymy się lepiej kłamać.
Oto 16 cech które pozwalają nam stwierdzić czy ktoś kłamie. Oczywiście występowanie jakiejkolwiek nie jest dowodem na to, że ktoś kłamie, a wskazówką. A dużo spełnionych cech pozwoli trafnie ocenić prawdomówność rozmówcy. W rostrzyganiu czy ktoś kłamie czy nie pomoże nam też zasada "świadomości kary i nagrody"
Zasadniczo polega ono na tym że kłamiący jest świadom konsekwencji tego co zyska jak uda mu się skłamać, a co go czeka jak nie uda mu się to.
Cechy po których można rozpoznać kłamstwo to:
- Brak kontaktu wzrokowego - rozglądanie się, unika nie bezpośredniego kontaktu wzrokowego przepytującego
- Zbyt intensywny kontakt wzrokowy- Charakterystyczne u ludzi ze zbyt dużą pewnością siebie.
- Zerkanie oczami w prawy górny róg- wiąże się to z dostępem do określonej części mózgu związanego z kreatywnością i tworzeniem, charakterystyczne gdy wymyślamy odpowiedź. Więcej informacji tutaj
- Mała ilość gestów- Gdy opowiadamy zmyśloną na poczekaniu historię, trudniej nam jednocześnie urozmaicać ją skomplikowaną gestykulacją
- Sztywne ruchy ciała- Pokazujące niepewność i spięcie. I zdenerwowanie
- Za dużo detali w opowieści- Pojawiają się wtedy gdy mówiąca je osoba chce ukoloryzować swoją opowieść o elementy, na które nie zwróciła by normalnie uwagi w czasie opowiadania.
- dotykanie/zasłanianie twarzy rękoma (uszy,usta,nos,oczy) -Mimowolne ruchy które mają na celu osłonienie twarzy/ dodanie pewności siebie/ rozładowanie stresu.
- Jednostronne uniesienie ramienia- taki niepełne wzruszenie ramionami
- Krzyżowanie rąk i nóg - czyli pozycja obronna, w której człowiek czuje się bezpieczniejszy. Jest zamknięty na otoczenie i niechętnie dzieli się informacjami.
- Przechylanie głowy na bok(dalej od słuchającego) - łączy się z unikaniem kontaktu wzrokowego.
- Zła postawa - garbienie się i chowanie rąk w kieszeni - będąc w sytuacji stresowej, staramy się znaleść możliwie wygodna dla siebie pozycję. To samo można zauważyć u ucznia który jest przepytywany.
- Niespójność wypowiedzi - Pojawia się gdy poszczególne elementy się wykluczają
- Zmiana tonu głosu - Na inny, wyższy lub niższy, lub chcąc udawać inną osobę.
- Zbyt długie pauzy w trakcie opowieści - zazwyczaj potrzebne po to by wymyśleć odpowiedź, lub przypomnieć sobie już przygotowaną.
- Przejęzyczenia- Pojawiają się gdy to o czym myślimy jest inne niż to co mówimy.
- Wzrost temperatury ciała i przyspieszony puls - Pojawiają się gdy jesteśmy w sytuacji stresowej lub jesteśmy zdenerwowani.
Skoro już wiemy jak rozpoznać kłamstwo, to możemy z łatwością stwierdzić jak dobrze kłamać. Jestem przeciw notorycznemu kłamaniu i cenię prawdomówność. Ale każdemu przyda się znać te zasady, gdyby naprawdę potrzebował ich spróbować.
- Mówić prawdę (najlepszy sposób to poprostu nie kłamać. Im więcej prawdy w naszych wypowiedziach tym trudniej znaleść kłamstwo)
- Mówić naturalnie, nie zmieniać tonu głosu
- Uzupełniać opowiadanie gestami
- Mówić z emocjami adekwatnymi do sytuacji opowiadanej
- Nie opowiadać zbyt dużo szczegółów
- Zaplanować kłamstwo
- Mówić zdecydowanie, nie cofać wypowiedzi
- Nie kłamać w ważnych sprawach (również ważna zasada)
- Wierzyć w własne kłamstwa
Oczywiście kłamstwa innych nie ułatwiają nam życia i nie ułatwiają nam dostrzeżenie prawdy. Ale to dzięki kłamstwom nasze życie nie jest nudne i pełno w nim tajemnic do odkrycia. Owocnego rozpoznawania kłamstw.
Można domagać się więcej? nie mogę się docekać nastepnych postów. I te o mowie ciała są bardzo interesujące! pozdrawiam
OdpowiedzUsuńps. Może napisze Pan coś tak ciekawego, że będę musiała przeczytać drugi raz żeby sobie ułożyć w głowie? serdecznie tego Panu życzę:)
A czy jest Pan zaintersowany testem osobowości Myers-Briggs? Wszędzie są opisy osobowości a mnie np bardziej by interesowało jak spotykając człowieka rozpoznać jego typ na podstawie przeciętnej rozmowy lub znajomości, jak do takiego człowieka podejść jak rozpoznać gdy taki klamie(szczegółowo..) oraz jak na niego wpłynąć. Myślę, że to by było bardzo ciekawe zagadnienie, może umiałby Pan rozwinąć temat, w internecie ciężko znaleźć tego typu informacje o MBTI. pozdrawiam, to taka moja mała propozycja.
OdpowiedzUsuńPs. drugi ciekawy temat to jak w znaczynym stopniu zwiększyć wydajność zapamiętywania informacji na trwaly okres?
Domaganie się z pewnością pomaga. :) W tej chwili dopadły mnie inne obowiązki i chciałbym pisać o wiele częściej niż mogę.
OdpowiedzUsuńI na pewno będzie jeszcze wiele postów o mowie ciała. To dość obszerny temat.
Co do testów osobowości. Jestem do nich dość sceptycznie nastawiony. Żaden nie pokazuje nam pełnej wiedzy o człowieku jako jednostce, a jedynie może być narzędziem głębszej analizy. Tak więc będę raczej unikał tego tematu ponieważ ten blog jest, jak słusznie zauważono o zdobywaniu jak najwięszej liczby informacji po powierzchownej rozmowie i wnikliwej obserwacji i dedukcji. Więc Będzie raczej no nawykach i odruchach ogółu ludzi.
Dziękuje, za sugestie i pozdrawiam.
W strukturach policyjnych/wojskowych/detektywistycznych często pojawia się test na prawdomówność, polegający na prośbie opowiedzenia tej samej historii od tyłu :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Żałosny artykuł. Uważajcie, i nie trzymajcie się jego wskazówek,po czym wykrywać kłamstwo. Są one chyba zaczerpnięte z serialu "Magia kłamstwa", a nie z rzetelnej książki o kłamstwach. Jak chcecie się naprawdę czegoś nauczyć na temat kłamstw, to polecam "Kłamstwo i jego wykrywanie" - Paul'a Ekman'a. Mój boże, żeby tylko ludzie nie zaczęli w to wierzyć...
OdpowiedzUsuńZważając na poprzedni post o ruchach oczu znalazłam pewną nieścisłość. W pierwszym poście zostało stwierdzone iż patrzenie w lewy górny róg może świadczyć o wymyślaniu obrazów nieznanych; w tym poście to prawy róg odpowiada za kłamstwo. Mogę się mylić, ale to się nie łączy, a oznacza ten sam proces zachodzący w naszym umyśle.
OdpowiedzUsuńNa pewno jeśli interesuje was temat kłamstwa, warto będzie zajrzeć do tego artykułu https://www.wariograf.com.pl/anatomia-klamstwa. Jest tu sporo ciekawych informacji na ten temat, które moim zdaniem powinny was zainteresować
OdpowiedzUsuń