czwartek, 7 kwietnia 2011

Grafologia - Co to? i żelazne zasady Grafologa

W dziale Grafologia będę zapisywał artykuły 2 rodzajów

Grafologia (Kryminalistyka) - Jest to dziedzina wiedzy zajmująca się autentycznością pisma i ustalaniem tożsamości autora.

Grafologia (psychologia)- (i to ciekawsze) Jest to dziedzina wiedzy zajmująca się ustalaniem związków między charakterem pisma a osobowością jego autora.


Na początek wspomnę o tym że, analiza pisma wymaga lat doświadczenia i praktyk. Nawet poza tym trzeba pamiętać by rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie i mieć pewien dystans do wyników. Informacje które tu podam to raczej zabawa na poziomie testów osobowościowych i predyspozycyjnych. Na początek spróbowałem przedstawić zbiór zasad które powinien znać każdy grafolog zanim przystąpi do analizy. 


1. Miejsce i czas - Trzeba pamiętać że tekst który ktoś napisał na kartce papieru. oddaje jego uczucia i stan emocjonalny w trakcie pisania. Znaczy to tyle że w tej chwili (jesli żyje) może być nieco inną osobą. Może dorosnąć. Mogą zmienić mu/jej się nawyki. 


2. Pisanie bez przymusu- nie mogę znaleźć lepszego określenia ;p. Ogólnie chodzi o to że, osoba pisząca tekst nie może wiedzieć że będzie się jej sprawdzało tekst. Najlepiej jakby nie znała również metod grafologii


3. kilka spójnych czynników- Zawsze starajmy się bardziej brać pod uwagę te cechy które powtarzają się w czasie analizy teksu. Jeśli wychodzi nam z analizy marginesów, lini i pochyleń że osoba jest otwarta, rozmowna i zamknięta w sobie to powinniśmy zignorować zamkniętą w sobie, bo nie pasuje nam z resztą. Chyba że, jakoś tłumaczą to następne cechy.


Chyba tyle. Jak o czymś zapomniałem to dopisze. W następnym artykule z grafologii konkretne porady jak analizować zapisany tekst.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz