poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Witam filmowo. Sherlock BBC

Na wstępie ostrzegam że najbliższy akapit będzie tłumaczeniem się z braku wpisów na blogu. W trakcie zeszłorocznych wakacji zarzuciłem pisanie Bloga. Mamy teraz 2013 rok a jednym z moich postanowień noworocznych jest wznowienie pisania w tym roku. Na początek chciałbym wprowadzić kilka nowości. Z początku nie chciałem by pojawiały się tu recenzje dzieł kultury. Ale jeśli pewne filmy czy książki są inspieracja dla kogoś by trafić tutaj to czemu o nim nie pisać. Dlatego od czasu do czasu będę zamieszczał pisał o filmie wartym obejrzenia lub książce wartej przeczytania.

W tym poście wspomnę o Serialu wydanym przez telewizję BBC. A mianowicie o "Sherlock''u (znanym też jako "Sherlock BBC"). Przedstawia on alternatywną wersję Sherlocka Holmesa przenosząc akcje do czasów współczesnych. Sherlock nie pali tam tytoniu, a nosi plastry nikotynowe. Nie pisze listów tylko SMSy. Ale mimo to świetnie pasuje do postaci Sherlocka jaką znamy. Sama scena gdy Sherlock poznaje Dr. Watsona jest filmowym majstersztykiem, ukazującym jak działa Sherlock oraz bardzo wyraźnym mrugnięciem oka w kierunku osób które czytały pierwsze opowiadanie o słynnym detektywie (również polecam). Sam serial czerpie z nich wielką inspiracje. Można to zauważyć już po nazwie pierwszego odcinka który zatytułowany jest "Studium w różu" (pierwsze opowiadanie o Sherloku Holmsie brzmi "Studium w szkarłacie"). Każdy odcinek ma ponad godzinę. I w sumie jest niczym pełnometrażowy film.
Aktualnie jest 6 odcinków tego serialu, ale będą powstawać nowe. Prace nad kręceniem kolejnych odcinków zatrzymano ze względu na Martina Freemana Który oprócz tego że gra Watsona w Sherlocku jest też główna postacią w filmie Hobbit, który niedawno miał swoją premierę. Kręcenie kolejnych części jednak wznowiono i z zniecierpliwieniem oczekuję na kolejne.

Na koniec pytanie do tych którzy śledzą bloga lub dopiero go znaleźli. Co chcecie by pojawiło się w kolejnych postach? Jakie tematy związane z sztuką dedukcji was interesują najbardziej?

11 komentarzy:

  1. Nareszcie powrót! Mam nadzieję, że postów będzie jak najwięcej :) Mnie osobiście zainteresuje wszystko, wybrzydzać nie będę. A na blog trafiłam właśnie dzięki temu serialowi, jakiś czas temu i od razu dodałam do obserwowanych ;)

    sylwiablach.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Proponuję dział z zagadkami tak abyśmy my, obserwujący mogli ruszyć również umysły. (Myślę tu o np. opisie sytuacji, z której trzeba wydedukować informacje o postaci lub jej zamiarach)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwszy odcinek to "Studium w różu", który nawiązuje powieści A. C. Doyl'a pt. "Studium w szkarłacie" - taka mała uwaga.
    Zapraszam : http://abdukcja.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za uwagę.
    Ciekawie się zapowiadający blog.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja proponuje umieścić post pomagający rozpoznawać cechy oraz historię człowieka po jego zewnętrznym wyglądzie. Na pewno wielu osobą odwiedzającym pańskiego bloga przydalaby się chociaż ograniczona wiedza na ten temat

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Dołączam się do prośby. Trochę późno, ale co tam.
    Znalazłem ciekawy błot, w którym umieszczane są historyjki, a komentujący zadają pytania. Autor odpowiada, a celem jest rozwiązanie zagadki.
    Chciałbym, żeby pojawiło się coś, co np po spojrzeniu na kogoś i zwróceniu uwagi na cos pozwoli nam dowiedzieć się czegoś

    OdpowiedzUsuń
  10. Prosiłbym Pana o dwie rzeczy. Po pierwsze, przychylam się do prośby Anny Krotewicz, której wypowiedź jest powyżej, a po drugie - proszę o rozszerzenie zagadnienia pałacu pamięci. Oba te aspekty będą mi bardzo przydatne, zarówno jako osobie aspirującej do stania się pisarzem (fantastyka/sci-fi/kryminały), ale także i do codziennego życia. Łatwo się, wszak, złapać na zaufaniu nieodpowiednim ludziom, prawda? Szkoda, że zazwyczaj wymaga do bolesnego upadku.

    Gorąco pozdrawiam...
    Z nadzieją na uwzględnienie moich próśb.

    OdpowiedzUsuń
  11. Po obejrzeniu tej wersji "Sherlocka" raczej nikt nie będzie miał odwagi stwierdzić, że wszystkie seriale są mało ambitne... Blog bardzo interesujący, zwłaszcza dla mnie, jako że swoją przyszłość wiążę ze studiowaniem kryminologii, myślę również o zainteresowaniu się w przyszłości grafologią.

    OdpowiedzUsuń